Zwrot e-booka, a prawo odstąpienia konsumenta. Czy konsument ma prawo zwrócić e-booka?

.

.

Konsument na stronie sklepu internetowego kupił e-booka. Następnie po 11 dniach składa przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy i żąda zwrotu ceny za e-booka, twierdząc że przecież przysługuje mu prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni.
Co może zrobić przedsiębiorca? Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Więc raczej co przedsiębiorca powinien zrobić, aby uniknąć konieczności zwrotu.


PRAWO ODSTĄPIENIA KONSUMENTA – ZASADY OGÓLNE

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Jednak konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Trzeba wskazać, że zwrot treści cyfrowych jest odmiennie uregulowany niż standardowe odstąpienie od umowy.

E-booki są sprzedawane w formatach takich jak mobi, epub, czy pdf. Zatem fizycznie niemożliwym jest wyegzekwowanie od klienta zwrotu e-booka. I w tej właśnie kwestii mamy regulację szczególną odnoszącą się między innymi do treści cyfrowych.

Zgodnie z art. 38 pkt 13 ustawy o prawach konsumenta:
Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy.

Jednak co to oznacza?


ZWROT E-BOOKA – ODSTĄPIENIE OD UMOWY O DOSTARCZANIE TREŚCI CYFROWYCH

Pod pojęciem treści cyfrowych należy rozumieć dane wytwarzane i dostarczane w postaci cyfrowej. Dlatego do kategorii treści cyfrowych należą:

  • e-booki,
  • programy komputerowe,
  • filmy,
  • gry,
  • aplikacje,
  • muzyka,
  • nagrania wizualne lub teksty,
  • oprogramowanie.

Treści cyfrowe dostarcza się jako egzemplarz cyfrowy (np. egzemplarz e-booka w formacie mobi) lub w innej formie (np. przekaz strumieniowy w Internecie VoD). Z uwagi na specyfikę tego rodzaju treści, prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o dostarczenie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym – pod pewnymi warunkami.

Ważne!

Jeśli zależy Ci na uniknięciu zwrotów, powinieneś odebrać zgodę od konsumenta. Może ona brzmieć na przykład:

Proszę o dostawę treści cyfrowych natychmiast po dokonaniu płatności. Wiem, że utracę prawo do odstąpienia od umowy z chwilą dostarczenia treści cyfrowych.

Klient powinien otrzymać powyższe informacje przez wyrażeniem swojej woli o dostarczeniu natychmiast treści cyfrowych.

Dodatkowo, ten checkbox musi być dobrowolny. Czyli nie może być z góry zaznaczony. System nie może również wymuszać na konsumencie zaznaczenia tego checkboxa.

Wyraźna zgoda oznacza również, że nie możesz ukryć takiego postanowienia w regulaminie sklepu.

Co się dzieje jak klient nie zaznaczy checkboxa? Modelowo, powinieneś mu wysłać e-booka dopiero po upływie 14dniowego terminu na odstąpienie od umowy, ale biznesowo się to nie spina. Nikt tak nie robi… Na swoje ryzyko wysyłasz zatem e-booka.

Podsumowując, jeśli konsument wyrazi zgodę na dostarczenie treści cyfrowych przed upływem terminu na odstąpienie od umowy i poinformujesz go, że wiąże się to z utratą prawa do odstąpienia – nie będzie mógł zwrócić e-booka.


ZWROT E-BOOKA A RĘKOJMIA

Przedsiębiorca odpowiada nadal za wady fizyczne i prawne sprzedanego produktu. Jeżeli konsument otrzyma na przykład uszkodzony plik, wówczas konsument na prawo do złożenia reklamacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat reklamacji? Zapoznaj się z zartykułem: Reklamacja – na czy polega i kto ponosi koszty przesyłek?

 

(Niniejszy artykuł służy celom informacyjnym i nie stanowi porady prawnej.)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *